Umpihankihiihdon MM-kilpailut |
||||||
Joukkuekilpailu |
||||||
1. | 25. | Utin Jääkäri rykmentti | Juha
Pikkarainen Petri Lyyra Jussi Haikka Urmas Tiits Juha Hirsimäki |
1:15:56 | ||
2. | 31. | Team OP Suonenjoki | Jari
Salpakari Mikko Nyyssönen Jyrki Haataja Ville Tiitinen Mikko Vauhkonen |
Suonenjoki
Suonenjoki Suonenjoki Suonenjoki Suonenjoki |
1:16:49 | |
3. | 53. | Kauhavan varuskunnan Urheilijat | Terho
Vuorijärvi Mika Mattila Juha Paukku Sakari Ala-lahti |
Kauhava Kauhava Kauhava Kauhava |
1:27:03 | |
4. | 1. | Sipasijat | Lasse
Köngas Harri Hakkarainen Marko Paasimaa Tomi Paasimaa Tapani Väisänen |
Oulu
Vuokatti Puolanka Puolanka Puolanka |
1:27:22 | |
5. | 14. | PÖLKKY OY I | Ari Airisniemi Markku Nevala Juhani Tauriainen Juhani Haataja Juha Tasala |
Kuusamo Kuusamo Kuusamo Kuusamo Kuusamo |
1:27:28 | |
6. | 26. | Laskuvarjo jääkärikoulu | Ville
Malila Simomatti Salmenoja Vesterinen Harri Jukka Eeva Timo Rahkonen |
1:28:18 | ||
7. | 27. | BURANA team | Tapio
Hakala Mikko Haara Markus Happonen Jussi Aalto |
Kuopio Kuopio Kuopio Kuopio |
1:28:56 | |
8. | 73. | Yhdessä Hiihtäen Suomen Latu ry | Hannu
Backmann Tero Paananen Seppo Karhu |
Hollola Tikkakoski Helsinki |
1:29:55 | |
9. | 28. | Sorin Biomedica Team | Ensio
Berg Kimmo Mäkinen Jari Karjalainen Mikko Pöyhönen Ilkka Parviainen |
Kuopio Kuopio Kuopio Siilinjärvi Kuopio |
1:30:07 | |
10. | 29. | Surnuvuonon Seikkailijat | Hourula
Teemu Tommi Tenno Samuli Ketola Hannu Hänninen Timo Seppälä |
Jyväskylä Helsinki Helsinki Espoo Suinula |
1:30:10 | |
11. | 11. | ERÄ-lehti | Jouni
Laaksonen Niko Blomberg Osku Kiviniemi Pekka Savola |
Sotkamo Hattula Hyvinkää Espoo |
1:31:17 | |
12. | 19. | Puhoskylän Urheilijat | Veli
Hyttinen Tero Hihnala Eero Hyttinen Jyrki Ylätalo Petri Lasheikki |
1:33:22 | ||
13. | 60. | Hankisääsket | Esa Soppela Kyösti Rajanen Jarkko Oksanen Jouko Leskinen |
Oulu Ii Oulu Oulunsalo |
1:35:10 | |
14. | 47. | Team Naali | Sami
Viljanmaa Teppo Kuusela Perttu Niemelä Zach Shelby |
Oulu
Tervola Oulu Oulu |
1:39:17 | |
15. | 40. | VUOKATTI-OPISTO Ajakka Tiimi | Ulf Lyhder
Jari Remes Jarmo Rissanen |
1:44:10 | ||
16. | 55. | Sommattomat | Petri
Lehtiö Antti Hyttinen Jarkko Riikonen |
Tampere Kontiolahti Joensuu |
1:48:06 | |
17. | 9. | Ohtonen | Eero
Honkanen Edvin Honkanen Keijo Honkanen Jukka Ylilehto Hannu Timonen |
Pudasjärvi
Jääli Posio Ranua Oulu |
1:50:07 | |
18. | 58. | Tuomarniemen metsäoppilaitos | Jussi
Viitanen Tapio Hankala Matti Närhi Tuomas Pihlaja |
Ähtäri
Ähtäri Ähtäri Ähtäri |
1:52:02 | |
19. | 8. | Finnsvala | Arto
Hiltunen Jouko Pussinen Kari Pussinen Kyösti Svala Pekka Visuri |
Espoo
Lahti Tampere Kärsämäki Lahti |
1:57:12 | |
20. | 48. | Pelkkää Soopaa | Aki Saari Heikki Keränen Jani Boutellier Viljo Lehmusketo |
Oulu Oulu Oulu Oulu |
1:57:47 | |
21. | 15. | Shemeikat | Antti
Tuovinen Tuomas Tuovinen Petteri Piepponen Pekka Hyytiäinen Esko Pulkkinen |
Varkaus Leppävirta Kontioranta Helsinki Pieksämäki |
1:58:18 | |
22. | 2. | Pentikin Savipoijat | Riku
Koivunen Tarmo Mourujärvi Tapani Heikkinen Mikael Mourujärvi Olavi Mursu |
Posio
Posio Posio Posio Posio |
1:58:28 | |
23. | 77. | The Pierut | Harri
Lehtimäki Pasi Lehtimäki Hannu Nikkola |
Hämeenlinna
Seinäjoki Kuopio |
1:58:55 | |
24. | 4. | Kuhmon Erämiehet | Janne
Karppinen Marko Karppinen Harri Karppinen Kari Kemppainen Markus Harinen |
Oulu Oulu Maaninka Kuhmo Kuopio |
1:59:28 | |
25. | 54. | Mäystimet | Kari
Pajunen Jari Kankainen Kyösti Schwartz |
Jyväskylä Vaajakoski Jyväskylä |
2:01:19 | |
26. | 12. | VARMA JYRÄ | Heikki
Kauppi Seppo Rantanen Juha Simell Ilmo Lounasmaa Esko Rantanen |
Helsinki Espoo Helsinki Tampere Porvoo |
2:02:25 | |
27. | 78. | POHJOISTEC | Matti
Koivukangas Markku Pöykiö Matti Nummi |
Kempele
Kempele Vaala |
2:06:50 | |
28. | 7. | Mieslahti Racing Team | Jon Ahlgren Jonne Ulkuniemi Juho Ristikankare Mikko Keränen |
2:08:26 | ||
29. | 62. | FORTUM Sähkönjakelu Koillismaa | Antero
Pätsi Keijo Ollila Jorma Partanen Veijo Mäntykenttä |
Pudasjärvi
Posio Taivalkoski Pudasjärvi |
2:08:40 | |
30. | 75. | Metsäkeskus | Aki Moilanen Mikko Harju Petri Törrönen |
Oulu
Oulu Kempele |
2:10:27 | |
31. | 30. | Iinattijärven Metsätyö Oy | Pekka
Lukkari Lauri Pintamo-Kenttälä Pekka Laakkonen Jukka Laakkonen Teuvo Lukkari |
Pudasjärvi
Pudasjärvi Pudasjärvi Pudasjärvi Taivalkoski |
2:13:50 | |
32. | 59. | Metsähullutus | Minttu
Perttula Antti Raita Laura Eskola Martti Kuusinen |
Helsinki Helsinki Helsinki Helsinki |
2:14:50 | |
33. | 43. | PIEKAT | Sinikka
Loukusa Oili Loukusa Anneli Törrönen Sanna-Maija Pohjanvesi |
Pyhäjoki
Oulu Kempele Pudasjärvi |
2:17:07 | |
34. | 45. | Res team Hki | Jari
Kekkonen Katri Kuusisto Tommi Laakkonen Markus Saarela |
Itäsalmi
Helsinki Porvoo Helsinki |
2:22:58 | |
35. | 34. | VIÄNTÄJÄT | Ville
Rantala Jaakko Matikainen Tuomo Korhonen Jaakko Jäntti Sakari Humalajoki |
Kuopio
Kuopio Kuopio Kuopio Kuopio |
2:24:11 | |
36. | 39. | Taistolaiset | Kai Olander Lauri Olander Krister Hackman |
Vantaa Helsinki Espoo |
2:24:50 | |
37. | 67. | Keräilyerä | Ilkka
Tuomaala Mikko Ahonen Heikki Nikula |
Rauma
Turku Oulu |
2:24:58 | |
38. | 76. | HURU-UKOT | Jorma
Väisänen Reijo Väisänen Pauli Tornberg |
Kiiminki
Oulu Kiiminki |
2:27:56 | |
39. | 74. | Pirttihirmut puskassa | Tiina
Koponen Tarja Tolonen Taina Itkonen |
Juuka
Taivalkoski Sodankylä |
2:30:32 | |
40. | 49. | KYS TEAM | Pekka
Torvinen Aki Karvonen Kirsi Timonen Sakari Savolainen |
Kuopio Kuopio Kuopio Kuopio |
2:31:15 | |
41. | 13. | UPM-Kymmene Metsä | Jorma
Saarimaa Pekka Leskinen Lasse Moilanen Pekka Purasmaa |
Kouvola
Kangasniemi Mäntyharju Simpele |
2:32:12 | |
42. | 50. | Rajakylän Rambot | Jari
Hassinen Janne Lavikainen Vesa Laakkonen Arsi Päivinen |
Joensuu
Joensuu Joensuu Joensuu |
2:33:11 | |
43. | 46. | Ponssen Jätkät | Tommi
Lähteinen Jukka Hyvönen Seppo Karvonen Hannu Rautiainen |
Iisalmi
Lapinlahti Iisalmi - |
2:34:30 | |
44. | 22. | AHKIO | Martti
Lähteinen Antti Lähteinen Tuomo Saaranen Jouko Narikka Tommi Suopajärvi |
Järvenpää
Rovaniemi Oulu Espoo Rovaniemi |
2:40:52 | |
45. | 44. | OAMK/ LUOVA | Jukka
Lähetkangas Ville Hokkanen Jarkko Hyvönen Janne Lähetkangas |
Reisjärvi
Oulu Reisjärvi Tupos |
2:41:35 | |
46. | 3. | Kontiotuote | Raimo
Pöykiö Martti Tolkkinen Timo Paavola Sauli Simonen Pekka Tolkkinen |
Pudasjärvi
Pudasjärvi Pudasjärvi Pudasjärvi Pudasjärvi |
2:45:35 | |
47. | 42. | VUOKATTI-OPISTO Team Suprise | Aki Huusko Mika Marjala Kimmo Mustonen Veikko Seppänen |
2:46:30 | ||
48. | 33. | Venäjän joukkue | Andrei
Sereguine Juri Semenov Alexander Butine Natalia Pavlova Elena Zadorojniouk |
2:46:50 | ||
49. | 37. | RT- 37 SAVONLINNA | Pauli
Kokkonen Markus Rahikainen Arto Torvelainen Pekka Hyttinen |
Savonlinna
Savonlinna Savonlinna Savonlinna |
2:47:58 | |
50. | 32. | Anttovaarin perilliset ja Säihky | Mikko
Paavola Tapio Paavola Timo Värttö Tuomo Paavola Pekka Paavola |
Oulu Oulu Oulu Kiiminki Oulainen |
2:50:25 | |
51. | 17. | VUOKATTI-OPISTO Umpinaiset | Riitta
Heikkinen Irja Määttä Antti Pekkarinen Tarja Salmela |
2:54:10 | ||
52. | 51. | Uunikössikät | Ari Kuosmanen
Taisto Hiltunen Jouni Turunen Pekka Kuiri |
Juuka
Juuka Juuka Juuka |
2:55:45 | |
53. | 61. | Ryhmä HUSQVARNA | Pertti
Mertala Hannu Pöyhönen Rami Mikkonen Jaakko Solmu |
Hiltulanlahti Hiltulanlahti Hiltulanlahti Kuvansi |
2:58:25 | |
54. | 66. | Kainuun Prikaati 3.JK | Marko
Siira Ville Laitinen Aki Kärkkäinen Marko Kurikka |
Pudasjärvi
Suonenjoki Lieksa Kuopio |
3:00:56 | |
55. | 18. | VUOKATTI-OPISTO Tormas Tiimi | Juhani
Mantsinen Ari Pursiainen Martti Korhonen Jarmo Kulmala Saija Pääkkönen |
3:01:10 | ||
56. | 52. | Nurminen Forest | Jorma
Nurminen Veikko Tossavainen Tapio Myllynen Veijo Sipilä |
Lusi
Heinola Lahti Lusi |
3:02:45 | |
57. | 6. | Kainuun Opisto 2. | Mirva
Hellsten Kaisa Kunnas Anna-Kaisa Nivakoski Simo Sarkki Reima Mäenpää |
3:05:55 | ||
58. | 10. | SIRAD99 | Timo
Lehti Aleksi Kärkkäinen Otso Manninen |
Helsinki | 3:09:11 | |
59. | 64. | Varpalan Metsä- ja kala joukkue 2 | Antti
Pietarinen Heikki Fritz Pauli Pärnänen Tarja Heikka |
3:09:11 | ||
60. | 38. | TALVISOTA - orkesteri | Aki Laakso
Vesa Jokinen Robert Kivimäki Pasi Kallioniemi |
3:11:55 | ||
61. | 21. | Karhujoen Kopla | Lauri Kemppainen Reijo Impola Mauri Kallio Markku Orjala |
Kiiminki
Vantaa Tuusula Jyväskylä |
3:13:11 | |
62. | 24. | Maasotakoulu | Juha
Paakkari Kari Pietilä Antti Waltari Mika Julin Niko Makkonen |
Sippola
Liminka Lahti Jyväskylä Punkaharju |
3:19:30 | |
63. | 23. | LOSKAPOJAT | Matti
Julin Juuso Jokela Raul Timgren Markku Suominen Mika Eliasson |
Helsinki
Helsinki Helsinki Helsinki Helsinki |
3:25:04 | |
64. | 56. | Huuhkajan Kynsi | Antti
Haataja Sami Kilpua Jani Vuoti Arto Blomqvist |
3:26:15 | ||
65. | 71. | TUNTRAN KOMITEA | Matti
Juusela Risto Juusela Jari Järf |
Espoo
Espoo Kangasto |
3:31:20 | |
66. | 63. | Varpalan Metsä- ja kala joukkue 1 | Jukka
Lempinen Tapio Tuomaala Janne Juusola Sampo Issakainen |
3:37:00 | ||
67. | 79. | Eräopaskurssi Saarijärvi "puskantukot" | Leevi
Rutanen Tomi Keinänen Taina Tammi |
Saarijärvi
Palokka Helsinki |
3:38:10 | |
68. | 70. | Hangettaret | Raija
Vilppola Helena Keränen Irja Jokela |
Oulu
Oulu Utajärvi |
4:05:20 | |
69. | 16. | EERIKKILÄ | Jan-Erik
Tarpila Antti Turunen Juha Vuorenmaa Lari Nuikka |
4:36:00 | ||
70. | 20. | SKAISKI | Piia
Tiihonen Pasi Salmi Jari Salamajärvi |
4:45:15 | ||
71. | 5. | Kainuun Opisto 1. | Laura
Lyytikäinen Riikka Inkiläinen Veera Mattson Hanne Sipola |
Keskeyttänyt | ||
72. | 57. | OMBROT | Tero
Nieminen Sami Vesterinen Pasi Korteniemi |
Tampere Masala Puolanka |
Keskeyttänyt | |
Henkilökohtainen kilpailu | ||||||
Nimi | Paikkakunta | |||||
1. | 102. | Sasta / Meto | Tuomo Ahola | Vatjusjärvi | 1:14:01 | |
2. | 101. | Juha Julkunen | Savukoski | 1:15:11 | ||
3. | 121. | Kaarlo Pentikäinen | Kuopio | 1:25:37 | ||
4. | 104. | Metsähallitus | Jaakko Saaristo | Valtimo | 1:26:34 | |
5. | 103. | Juha Ronkainen | Pudasjärvi | 1:30:25 | ||
6. | 112. | Team Simpa Finland | Janne Bonden | Helsinki | 1:36:07 | |
7. | 106. | Pentti Kaijala | Pudasjärvi | 1:41:11 | ||
8. | 109. | Urpo Tolonen | Pudasjärvi | 1:44:04 | ||
9. | 108. | Eero Hartikainen | Pudasjärvi | 1:44:13 | ||
10. | 122. | Petteri Mustakallio | Maaninka | 1:44:32 | ||
11. | 107. | Taisto Tuomivaara | Posio | 1:54:07 | ||
12. | 114. | SmMepa | Sami Tojkander | Korppoo | 1:54:13 | |
13. | 110. | Alpo Hiltunen | Puolanka | 2:00:52 | ||
14. | 118. | Tapio Kokko | Taivalkoski | 2:22:26 | ||
15. | 115. | Meto | Risto Mulari | Helsinki | 2:22:56 | |
16. | 125. | Kalevi Haarahiltunen | Ranua | 2:23:25 | ||
17. | 123. | Esa Mikkonen | Suomussalmi | 2:28:43 | ||
18. | 124. | Pentti Räisänen | Suomussalmi | 2:34:48 | ||
19. | 120. | Keijo Koivunen | Visuvesi | 2:36:05 | ||
20. | 119. | Juha Virkkunen | Helsinki | 3:06:16 | ||
21. | 116. | Markku Talka | Levänen | 3:28:42 | ||
22. | 117. | Tuomas Saarelma | Joensuu | 3:37:59 | ||
23. | ||||||
24. | ||||||
25. | ||||||
Tilasto | ||||||
yksilökilpailijoita | 22 | 22 | ||||
3 joukkue | 9 | 27 | ||||
4 joukkue | 32 | 128 | ||||
5 joukkue | 34 | 170 | ||||
yhteensä | 347 | |||||
Lumikenkävaellus | Yksilökilpailu | |||||
1. | 24. | Pekka Suorsa | Pudasjärvi | 3:12:00 | 12 min | |
2. | 20. | Jussi Karjalainen | Oulu | 3:24:00 | 2 min | |
3. | 22. | Mika Haarahiltunen | Oulu | 4:54:30 | 8 min | |
21. | Tommi Pintamo-Kenttälä | Pudasjärvi | kesk. | 14 min | ||
Lumikenkävaellus | Joukkuekilpailu | |||||
1. | 5. | Tornion Partiolaiset | Heikki
Hihnala Markku Yliniva Jukka Tervaskanto Mikko Paakkolanvaara |
Kiviranta
Tornio Oulu Keminmaa |
2:33:32 | - 10 min |
2. | 3. | Mammanpojat | Stefan
Strand Teijo Selkälä Krister Vikström |
Espoo
Kronoby Porvoo |
3:04:24 | - 16 min |
3. | 1. | Tuomarniemen Metsäoppilaitos | Ari Niemelä Janne Nivukoski Elisa Hammond Harri Suominen Sari Lignell |
Ähtäri Ähtäri Ähtäri Ähtäri Ähtäri |
3:28:05 | 8 min |
4. | 11. | Kontiotuote | Tarmo
Oikarinen Tapio Anttonen |
Pudasjärvi
Pudasjärvi |
3:29:35 | 0 min |
5. | 6. | Taigamatka | Mari
Hautamäki Sanna Kärkkäinen Toni Vaartimo |
Helsinki
Espoo - |
3:31:20 | - 4 min |
6. | 4. | Outella | Erward
Billing Cristoph Rohr Irina Mannonen Rolf Snabb Anne Aartolahti |
Jorvas
Ypäjä Ypäjä Sysmä Sysmä |
3:37:53 | 0 min |
7. | 7. | Ramkimmat Lumikenkäilijät | Mari
Kukkonen Mikko Kouvalainen Joni Kauppinen Carita Randelin Laura Korhonen |
Rovaniemi
Pyhäkumpu Kuopio Rovaniemi - |
3:41:12 | 6 min |
8. | 10. | Intersport Levi | Ani Puhakka Ninnu Vilkki Asta Pajari |
Kittilä Kittilä Sirkka |
3:44:27 | 14 min |
9. | 2. | SESAM ry | Jarmo
Kujanpää Simo Kuosa Antti Hallivuori Teemu Tuovinen |
Kauhajoki Isojoki Kauhajoki Päntäne |
3:52:35 | 12 min |
10. | 8. | HKT- Team | Lea Puranen Leena Puranen Tanja Jylhä Markku Penttinen Erkki Piispanen |
Helsinki
Uro Kangasala Inkoo Kinnula |
3:53:15 | 2 min |
11. | 9. | Eräopaskurssi Saarijärvi "puskantukot" | Hanna
Mäkelä Sari Anria Risto Pynnynen Kari Kunelius |
Jyväskylä
Jyväskylä Saarijärvi Kolkanlahti |
4:17:48 | 6 min |