Umpihankihiihdon MM-kisat 2001 joukkuekilpailu
                 
Sijoitus Nro. Joukkue Nimi   Paikka Os.kerta Aika Sakko
1. 40. JÄRVINEN Teemu Köngäs   Puolanka 2 1:22:47 0
      Lasse Köngäs   Oulu 2    
      Marko Paasimaa   Puolanka 2    
      Harri Hakkarainen   Kajaani 2    
                 
2. 89. Utin Jääkärirykmentti Jussi Haikka     1 1:26:16 0
      Urmas Tiits     1    
      Juha Hirsimäki     1    
      Juha Pikkarainen     4    
      Petri Lyyra     4    
                 
3. 91. SNJ Aki Nyyssönen   Suonenjoki 2 1:28:03 + 2
      Mikko Nyyssönen   Suonenjoki 2    
      Jyrki Haataja   Suonenjoki 2    
      Olli Vasiljev   Suonenjoki 2    
      Mikko Vauhkonen   Rautalampi 1    
                 
4. 66. MÖRSKÄN MIEHET Jouni Laaksonen   Vantaa 4 1:39:57 + 2
      Markus Rask   Helsinki 4    
      Niko Blomberg   Hämeenlinna 4    
      Osku Kiviniemi   Hyvinkää 4    
                 
5. 25. KYS-TEAM Kaarlo Pentikäinen   Kurkimäki 2 1:40:42 - 2
      Petteri Mustakallio   Kinnulanlahti 2    
      Timo Tuovinen   Kuopio 2    
      Pekka Torvinen   Kuopio 2    
                 
6. 87. PÖLKKY I Markku Nevala   Kuusamo 1 1:43:12 + 6
      Ari Airisniemi   Kuusamo 1    
      Juhani Haataja   Kuusamo 1    
      Tauriainen Juhani   Kuusamo 1    
                 
7. 49. Pyörä- ja pienkonehuolto, Pudasjärvi Jari Loukusa   Paavola 3 1:45:32 - 2
      Markku Kouva   Pudasjärvi 3    
      Tomi Illikainen   Pudasjärvi 2    
                 
8. 43. STORA ENSO metsä, Lappi Kauko Pääkkölä   Sodankylä 1 1:46:15 0
      Toivo Merkkiniemi   Tornio 1    
      Arto Sääskilahti   Ivalo 1    
      Alvi Auvinen   Ylitornio 1    
                 
9. 78. SORIN BIOMEDICA FINLAND Oy Ensio Berg   Kuopio 3 1:46:26 + 2
      Kimmo Mäkinen   Kuopio 3    
      Tapio Hakala   Kuopio 3    
      Mikko Pöyhönen   Siilinjärvi 3    
      Ilkka Parviainen   Kuopio 3    
                 
10. 72. Puhoskylän Urheilijat Veli Hyttinen   Pudasjärvi 3 1:46:52 - 2
      Eero Hyttinen   Pudasjärvi 1    
      Tero Hihnala   Tornio 3    
      Petri Lassheikki   Oulu 1    
      Yrjö Moilanen   Pudasjärvi 1    
                 
11. 93. Järvinen Dream Team Jani Kaski     2 1:47:24 - 2
      Vesa Kaski     2    
      Mikko Kropsu     2    
      Lauri Oksa     1    
      Timo Ristolainen     2    
                 
12. 88. Helsingin Umpihankihiihtäjät Hannu Hänninen   Espoo 1 1:48:15 0
      Teemu Hourula   Jyväskylä 1    
      Samuli Ketola   Helsinki 1    
      Timo Seppälä   Suinula 1    
      Tommi Tenno   Helsinki 1    
                 
13. 85. Team Naali Sami Viljanmaa   Kajaani 3 1:50:31 + 2
      Teppo Kuusela   Oulu 2    
      Viljo Lehmusketo   Oulu 2    
      Perttu Niemelä   Oulu 1    
      Matti Åvist   Oulu 1    
                 
14. 69. Pudasjärven MHY Tuomo Pesälä   Pudasjärvi 4 1:52:03 + 10
      Tuomaala Tuomo   Pudasjärvi 1    
      Hannu Juurikka   Pudasjärvi 3    
      Risto Hiltula   Pudasjärvi 2    
      Niskasaari Heikki   Pudasjärvi 4    
                 
15. 95. Kainuun Rajavartioston Sissit Janne Kuusisto   Hailuoto 1 1:54:59 + 2
      Vesa Moilanen   Jääli 1    
      Jani Kaarivaara   Haukipudas 1    
      Jarmo Hakala   Kuusamo 1    
      Risto Nikula   Pudasjärvi 1    
                 
16. 61. ULKOILUSTA TERVEYTTÄ - Seppo Karhu   Helsinki 1 1:55:34 + 2
    SUOMEN LATU Hannu Backman   Helsinki 2    
      Simo Pallaspuro   Simo 1    
                 
17. 59. Metsä/kala Varpala 1 Jukka Lempinen   Savonlinna 2 1:55:43 + 2
      Jussi Liikala   Savonlinna 2    
      Juha Repo   Iisalmi 1    
      Marja Turkki   Elimäki 2    
                 
18. 74. Susi-99 Pasi Räty   Kitee 3 1:58:02 + 2
      Juha Karhapää   Kitee 3    
      Jani Lemmetyinen   Kitee 2    
      Rauno Forsberg   Kitee 2    
      Matti Vanhanen   Kitee 1    
                 
19. 16. Virranmittaajat Ilpo Pernu   Pudasjärvi 1 1:58:15 + 2
      Keijo Ollila     1    
      Jorma Partanen   Taivalkoski 1    
                 
20. 82. Outward Bound Finland Jarkko Riikonen     4 1:58:30 0
      Risto Pekkola   Joensuu 4    
      Petri Lehtiö     3    
      Kari Häsä   Joensuu 1    
                 
                 
                 
                 
21. 35. Vuokattiopisto IV Ari Pursiainen   Sotkamo 1 2:00:30 0
      Vesa Kiiskinen   Vuokatti 1    
      Ingrid Stengård   Kajaani 1    
      Veikko Seppänen   Sakara 2    
                 
23. 90. Pölkky II Juha Tasala   Taivalkoski 1 2:06:06 + 2
      Pekka Parviainen   Pudasjärvi 1    
      Heikki Vesteri   Pudasjärvi 3    
                 
24. 86. Ohtonen Eero Honkanen   Pudasjärvi 4 2:08:51 0
      Edvin Honkanen   Jääli 4    
      Hannu Timonen   Oulu 2    
      Jukka Ylilehto   Ranua 2    
      Pekka Honkanen   Pudasjärvi 1    
                 
25. 5. TEAM HAGLÖFS Kyösti Rajanen   Ii 4 2:09:27 + 4
      Esa Soppela     4    
      Keijo Kankaala     1    
                 
26. 44. PONSSE JÄTKÄT Jukka Hyvönen   Lapinlahti 1 2:10:09 + 2
      Seppo Karvonen   Iisalmi 1    
      Tuomo Kärkkäinen   Kiuruvesi 1    
      Tommi Lähteinen   Iisalmi 1    
                 
27. 53. Karijärven Kajahdus Markku Yliniva   Tornio 3 2:10:32 + 2
      Heikki Hihnala   Tornio 3    
      Jukka Tervaskanto   Oulu 1    
      Jari Yliniva   Tornio 2    
                 
28. 84. OAMK/ LUVA VALTRA TEAM Jukka Lähetkangas   Reisjärvi 2 2:14:20 + 4
      Tuomo Sassi     2    
      Reijo Junkkonen     2    
      Janne Lähetkangas     2    
      Jarkko Hyvönen   Reisjärvi 1    
                 
29. 48. LAN&WAN / Markus Ekdahl   Pudasjärvi 2 2:18:45 + 6
    ITWorks Tauriainen Mikko Jussila   Pudasjärvi 3    
      Pertti Moilanen   Pudasjärvi 2    
      Eino Perttu   Pudasjärvi 2    
                 
30. 8. Kauhavan Varuskunnan Juha Kaleva   Seinäjoki 1 2:19:26 + 4
    urheilijat Terho Vuorijärvi   Kauhava 1    
      Mika Mattila   Kauhava 1    
                 
31. 70. UPM -Kymmene Metsä Jorma Saarimaa   Kouvola 3 2:21:23 + 4
      Pekka Leskinen   Kangasniemi 3    
      Lasse Moilanen   Mäntyharju 3    
      Pekka Lepikko   Kuusankoski 2    
                 
32. 3. Kontiotuote Raimo Pöykiö   Pudasjärvi 2 2:22:52 + 4
      Timo Paavola   Pudasjärvi 2    
      Martti Tolkkinen   Pudasjarvi 1    
                 
33. 33. PENTIKIN SAVIPOIJAT Tarmo Mourujärvi   Posio 1 2:23:28 + 6
      Mikael Mourujärvi   Posio 1    
      Tapani Heikkinen   Posio 1    
      Olavi Mursu   Posio 1    
                 
34. 41. O.K AHTI Jussi Järvinen   Helsinki 1 2:27:48 + 2
      Mikko Penttilä   Tampere 1    
      Kari Hinkula   Oulu 1    
      Jukka Kouri   Oulu 1    
                 
35. 22. Mäystimet Kari Pajunen   Jyväskylä 2 2:32:10 + 4
      Jari Kankainen   Saariselkä 2    
      Tapani Lipsanen   Virtasalmi 2    
      Kyösti Schwartz   Jyväskylä 2    
                 
36. 9. PIERUT RUTISEE TOSISSAAN Hannu Nikkola   Oulu 2 2:33:07 + 2
      Pasi Lehtimäki   Seinäjoki 3    
      Harri Lehtimäki   Hämeenlinna 3    
                 
37. 28. FINNSVALA Kyösti Svala   Kärsämäki 4 2:34:00 + 4
      Pekka Visuri   Lahti 1    
      Arto Hiltunen   Helsinki 1    
      Jouko Pussinen   Lahti 1    
                 
38. 76. Vuokattiopisto III Martti Korhonen   Sotkamo 4 2:37:47 + 8
      Juhani Mantsinen   Tuhkakylä 4    
      Riitta Turpeinen   Kajaani 1    
                 
39. 83. POHJOISTEC Hannu Salminen   Posio 1 2:38:26 + 4
      Kari Lämsä   Kempele 1    
      Matti Nummi   Kankari 1    
      Markku Pöykiö   Oulunsalo 1    
      Matti Koivukangas   Pudasjärvi 1    
                 
40. 42. AHKIO/ROVIO Martti Lähteinen   Järvenpää 4 2:39:21 + 18
      Antti Lähteinen   Rovaniemi 4    
      Tuomo Saaranen   Rovaniemi 1    
                 
41. 18. Varma Jyrä Heikki Kauppi   Helsinki 3 2:40:01 + 2
      Seppo Rantanen   Espoo 2    
      Paavo Mero   Espoo 1    
                 
42. 24. Kainuun Opisto/ Eräpertit Markku Lammela   Mieslahti 1 2:40:56 + 6
      Ilkka Mikkola   Lapijoki 1    
      Mika Pääkkönen   Kajaani 1    
      Arto Pöppönen   Paltamo 1    
                 
43. 46. Res Team Hki Antti Vasara     1 2:42:36 + 4
      Eerikki Rundgren   Espoo 1    
      Johanna Snäll     1    
      Tommi Pyykkö     2    
                 
44. 50. Shemeikat Antti Tuovinen   Leppävirta 1 2:44:00 + 8
      Tuomas Tuovinen   Leppävirta 2    
      Petteri Piepponen   Kontioranta 1    
                 
45. 94. Tuomarniemen metsäoppilaitos Jorma Toopakka   Ähtäri 1 2:48:44 + 8
      Janne Nivukoski   Hanhikoski 1    
      Sami Karppanen   Jyväskylä 1    
      Ari Niemelä   Tuomikylä 1    
                 
46. 19. OULUN MAA- ja VESIRAKENNUS oy Mikko Saikkonen   Oulu 3 2:49:18 + 8
      Jaakko Myllylä   Oulu 2    
      Antti Puranen   Oulu 1    
                 
47. 68. Tammelan metsäoppilaitos Jari Salamajärvi   Liesjärvi 2 2:51:12 + 4
    /PUISTOMESTARIT Hannu Ojala   Liesjärvi 1    
      Taija Jylhä   Liesjärvi 2    
      Tanja Jylhä   Liesjärvi 1    
                 
                 
48. 15. Team Novalam Ismo Saaranen   Heinola 1 2:52:40 + 16
      Leo Ikäläinen   Myllyoja 1    
      Juha Tiihonen   äntyharju 1    
                 
49. 29. Team Pedakoomikot Pertti Mertala   Hiltulanlahti 2 2:53:46 + 18
      Raimo Mikkonen   Hiltulanlahti 1    
      Hannu Pöyhönen   Hiltulanlahti 1    
      Ilkka Säisä   Siilinjärvi 1    
                 
50. 12. KESMOn KAATAJAT Timo Meskanen   Kalliosuo 1 2:54:12 + 10
      Mika Väätänen   Saarijärvi 1    
      Heljä Lundgren-Laine   Paattinen 1    
                 
51. 92. Partio Otto Pasi Vahvaselkä   Kangasniemi 1 3:01:15 + 4
      Aki Timonen   Kangasniemi 1    
      Juha Kemppi   Kangasniemi 1    
      Vesa Vainikainen   Kangasniemi 1    
      Hannu Äikäs   Kangasniemi 1    
                 
52. 47. PHARMASIA Jussi Koliseva   Hyvinkää 1 3:08:48 + 6
      Mikko Orrainen   Hyvinkää 1    
      Pekka Reunanen   Hyvinkää 1    
      Hannu Alaranta   Helsinki 1    
                 
53. 57. Oulun Seikkailijat Janne Vaarala   Oulu 2 3:09:02 + 8
      Antti Pirttikoski   Oulu 1    
      Sari Pulkkinen   Oulu 1    
      Ilkka Rautio   Oulu 1    
                 
54. 21. Hipot Tapani Hynynen   Tornio 1 3:09:41 + 16
      Sampo Virtanen   Tornio 1    
      Niko Lehtonen   Tornio 1    
                 
                 
55. 30. Pirttihirmut puskassa Tarja Tolonen   Taivalkoski 1 3:13:37 + 14
      Tiina Koponen   Juuka 1    
      Piia Tolppanen   Juuka 1    
      Sinikka Loukusa   Paavola 1    
                 
                 
                 
56. 36. Huru-Ukot Jorma Väisänen   Kiiminki 1 3:15:42 + 14
      Reijo Väisänen   Oulu 1    
      Pekka Väisänen   Jääli 1    
      Jari Snåre   Oulu 1    
                 
                 
57. 45. HANKIKORENNOT Andreas Ohman   Espoo 3 3:16:38 + 6
      Pentti Räisänen   Suomussalmi 3    
      Jorma Räisänen   Näljänkä 2    
                 
58. 39. Kylymästä Kankiat Simo Reiniharju   Oulu 4 3:17:27 + 2
      Kari Kaleva   Oulu 4    
      Saku Mattila   Oulu 2    
      Juhani Taivalaho   Martinniemi 1    
                 
59. 54. KESMOn Kaatujat Maire Jäntti   Jyväskylä 1 3:27:40 + 12
      Ulla Niemi-Pynttäri   Helsinki 1    
      Miika Suojarinne   Mikkeli 1    
      Ninnu Vilkki   Järvenpää 1    
                 
60. 17. Koppelon pojat Petteri Airas   Oulu 2 3:28:52 + 10
      Kari Meriläinen   Kuivaniemi 1    
      Kari Kotila   Oulunsalo 2    
                 
61. 31. Umpitollot Hannu Yrjänäinen   Oulu 2 3:34:26 + 16
      Martti Kuusela   Oulu 3    
      Veli Pyykönen   Oulu 1    
      Mika Haarahiltunen   Oulu 3    
                 
62. 55. Huuhkajan kynsi Sami Kilpua   Helsinki 1 3:48:55 + 12
      Jani Vuoti   Kemi 1    
      Antti Haataja   Helsinki 1    
      Marko Rautiainen   Oulu 1    
                 
63. 71. Uunikössikät Matti Kasurinen   Martonvaara 3 4:03:40 + 6
      Jouni Turunen   Juuka 3    
      Taisto Hiltunen   Juuka 2    
      Pekka Kuiri   Juuka 2    
      Ari Kuosmanen   Lehmo 2    
                 
64. 77. Karhujoen kopla Lauri Kemppainen   Kiiminki 3 4:15:08 + 16
      Markku Orjala   Jyväskylä 3    
      Eero Schroderus   Taivalkoski 3    
      Mauri Kallio   Tuusula 1    
      Reijo Impola   Vantaa 4    
                 
65. 96. SIRAD 99 Timo Lehti   Helsinki 1 4:22:12 + 10
      Otso Manninen   Helsinki 1    
      Niko Makkonen   Punkaharju 1    
      Sami Marttinen   Espoo 1    
      Aleksi Kärkkäinen     1    
                 
66. 7. Metsä Laurikainen Juhani Laurikainen   Lieto 1 4:22:40 + 8
      Jouni Aapro     1    
      Kari Laurikainen   Ylöjärvi 1    
                 
                 
67. 27. Levottomat Tomi Sarkkinen   Oulu 1 4:24:35 + 10
    Oulun seudun luonnonvara-alan oppilaitos Mikko Herva   Oulu 1    
      Aki Mikkola   Oulu 1    
      Marika Hiltunen   Oulu 1    
                 
                 
68. 13. Joutseno Mika Jäkälä   Joutseno 1 4:35:25 + 4
      Ville Kuusisto   Rauha 1    
      Tapani Pulkka   Imatra 1    
                 
69 14. GLADIATORS Eero Huitsi   Jääli 1 4:38:10 + 10
      Teemu Lehmikangas   Pudasjärvi 1    
      Tero Toivonen   Pudasjärvi 1    
                 
70 4. Tupu - Hupu - Lupu Risto Holappa   Jyväskylä 1 4:39:23 + 16
      Jami Koskinen   Vantaa 2    
      Janne Kaveri   Oulu 2    
                 
71 32. TUPUN TÄRPÄT Tuula Kaija   Lappeenranta 1 4:41:30 + 4
      Antti Karppi   Helsinki 1    
      Marko Lavikkala   Espoo 1    
      Pirjo Mustonen   Espoo 1    
                 
72. 60. Metsä/ Kala Varpala 2 Eeva Hurskainen   Nieminen 1 4:49:53 + 12
      Virpi Julin   Rautavaara 1    
      Matti Kaasinen   Enonkoski 1    
      Seija Vatanen   Kiihtelysvaara 1    
                 
73. 51. Nurminen Forest Jyrki Uolamo   Heinola 1 4:51:26 + 12
      Jorma Nurminen   Lusi 1    
      Tapio Myllynen   Lahti 1    
      Veikko Tossavainen   Heinola 1    
                 
74. 67. ANTTOVAARIN PERILLISET Tuomas Paavola   Kiiminki 2 4:54:30 + 14
      Tuomo Paavola   Kiiminki 2    
      Elina Alarotu   Tampere 2    
      Tapio Paavola   Oulu 1    
      Mikko Paavola   Oulu 1    
                 
75. 26. Tupsulumpukat         5:49:10 + 12
    Oulun seudun Tuomas Ylilehto   Pudasjärvi 1    
    luonnonvara-alan oppilaitos Heli Kenttämaa   Oulu 1    
      Juha Paaso   Oulu 1    
                 
76. 100. Hangettaret Anja Koskenniska   Oulu 3 6:08:05 + 18
      Aino Hämäläinen   Oulu 3    
      Raija Vilppola   Oulu 2    
      Oili Tarvainen   Oulu 1    
      Aira Sassi   Oulu 1    
                 
    Kilpailun ulkopuolella            
                 
  10. Iinattijärven Metsätyö ky Mauno Kaijala   Pudasjärvi 1 1:58:29 + 10
      Pekka Laakkonen   Pudasjärvi 2    
                 
  37. RT-37 Markus Rahikainen   Savonlinna 1 2:08:05 + 10
      Arto Torvelainen   Savonlinna 2    
                 
  2. Rajakylän Rambot Janne Lavikainen   Joensuu 1 2:45:23 + 2
      Jari Hassinen   Joensuu 1    
                 
  58. MEOL Mikko Kaamanen   Rovaniemi 1 2:58:54 + 2
      Ilkka Jaakola   Rovaniemi 1    
                 
  11. Ombro ry Sami Vesterinen   Masala 1 4:39:37 + 10
      Tero Nieminen   Huittinen 1    
                 
                 
    HYLÄTYT            
  56. Team Simelin Kaarre Jouko Ihalainen   Kuopio 1 4:37:04 + 16
      Jarmo Turunen   Siilinjärvi 1    
                 
  1. Taistolaiset Kai Olander   Vantaa 4 5:16:27 + 16
      Lauri Olander   Helsinki 4    
      Krister Hackman   Espoo 1    
                 
                 
    Tulokset vahvistettu 11.2.2001 klo 17.00            
                 
                 
                 
                 
    Marko Koivula            
    kilpailun sihteeri